Traditionen tro står Pinsen på kajakpolo for Skovshoved Roklub. Verdens største kajakpolo turnering for klubhold, Deutschland Cup, bliver afholdt i Essen i Tyskland. Turneringen er blandt de ældste i verden og samler hvert år hold fra hele verden, der kæmper om det prestigefulde trofæ.
Igen i år var de danske hold og Skovshoved Roklub stærkt repræsenteret. Udover Skovshoved Roklubs eget mesterhold, Lokomotiv Skovshoved, var der også Skovshoved Roklub spillere repræsenteret på hold fra Neptun Kajakklub og Næstved Kajakklub. Pinsen igennem skulle spillerne deltage i kampe fordelt udover det massive spillested hvor der spilles på 8 kajakpolobaner.
Lokomotiv Skovshoved bruger turneringen som en taktisk platform der kan benyttes til at teste nye strategier inden de afgørende runder i årets Danmarksmesterskaber. Holdet startede ud i gruppe sammen med hold fra Spanien, Holland, Tyskland og Litauen. I denne indledende runde blev det til en enkelt sejr, en uafgjort og to nederlag. Dette betød at Lokomotiv Skovshoved i resten af turneringen skulle spille om pladserne fra 12 - 20. Imens strøg det danske hold fra Næstved igennem U21-rækken. Da Næstved Kajakklub var blevet ramt af skader, stillede holdet med hele fire Skovshoved spillere ud af de i alt 6 der var med.
Lokomotiv Skovshoved endte Pinsen med en række værdifulde læringer og en masse taktiske forbedringer til næste runde af Danmarksmesterskaberne, og tog hjem fra Essen med en række gode kampe og en samlet 20. plads.
Anderledes godt gik det Skovshoved Roklubs U21-drenge der spillede på Næstved holdet. Trods enkelte nederlag og en misset semifinale endte de på en meget flot 5. plads i U21-rækken, hvilket må siges, at være ønskværdigt i verdens største klubturnering. Skovshoved Roklub kan endda være stolte over, at vores egen Hubert Henum blev topscorer i U21-rækken - som 16-årig.
Se yderligere på Sjællandske Nyheder.
På billedet: Caspar F. M. Polczynski
Fotograf: Kodiak Sport and Wildlife Photography