Yoga - Kildegård Privatskole - Mandag d. 20. og 27. marts

13. marts 2023 14:50 , af Anette Overgaard

Alle kan være med - også selvom du tænker, at du ikke er særlig fleksibel i led og muskler

Yoga for roere vil have fokus på at blødgøre og mobilisere de store ledgrupper i skuldre, hofter og knæ og styrke de små stabiliserende muskler omkring disse led. Desuden vil yogaen have fokus på styrkelse af core-muskulaturen og skabe bevægelighed i ryggen i alle dimensioner. Endelig vil man komme omkring nogle stræk af de større muskelgrupper, så de ikke låses for hårdt i de gentagne bevægelser fra roningen. Eksempelvis vil stræk for psoas (hoftebøjer), haser, skuldre og forsiden af kroppen altid være tiltrængt.

Med yoga kan du øge dit fysiske og psykiske velbefindende

En yogatime til roere starter roligt med fokus på vejrtrækningen og bygges derefter op med dynamiske flows, hvor intensiteten øges. Mod slutningen af timen vil der typisk være nogle rolige stræk, som holdes i længere tid og til sidst afsluttes med 7-8 minutter afslapning liggende på ryggen.

Denne sidste afslapningsmeditation kaldes shavasana og er erfaringsvis de flestes yndlingsøvelse :-)

Du vil hurtigt opdage hvordan din krop bliver stærkere, fokuseret og mere udholdende.

Med dybe og intense stræk smidiggøres kroppens mange muskelgrupper. Den harmoniske forening af naturligt åndedræt og bevægelser afspænder musklerne og beroliger sindet.

Balancering af den kraftfulde ro-træning med en mere stille praksis

Yogaen kan også bruges til at balancere den kraftfulde ro-træning med en mere stille praksis, som kan skabe mere plads til vejrtrækningen og stimulere en god restitution. Dette dog ikke ensbetydende med, at du ikke risikerer sved på panden under en yogatime.

Hvornår: Kl. 19-20.15 d. 20. og d. 27. marts

Hvor: Kildegård Privatskole, Kildegårdsvej 87, 2900 Hellerup - Pigernes Gymnastiksal

Medbring: Yogamåtte samt et tæppe. Eventuelt en yoga-blok eller to.

Instruktion: Tine Rotbøll, Havkajak, Certificeret yogainstruktør